středa 19. července 2017

Opuštěná Sibiř? Ani náhodou!
Den 7
Prcháme z komářího vězení a míříme na město Syzran.  V Mekáči si dáme oběd a využíváme místního WiFi připojení. Pokud člověk opravdu chce, je možné mít bezplatný internet každý den. Potřebujeme doplnit zásoby vody, tak míříme do nedalekého supermarketu. Je to nějaký místní řetězec, nic velkého. Díky tomu i díky našemu vzdalování se Evropě, se ceny konečně umoudřili.  Horko je doslova spalující a nám se úplnou náhodou podaří dostat přímo k řece Volze, kterou jsme včera hledali. Na koupání to sice není, jelikož je velmi rozbouřená, ale připadáme si jako na správné dovolené. Sluníčko, voda a totální pohoda.  Trochu si u ní odpočineme a pokračujeme dál, den pořád není u konce a my chceme ujet alespoň dalších 100km.Den 8
Konečně se dostáváme do pohoří Ural a s ním přichází i úžasné ochlazení. Změna výhledu je velmi vítaná. Dlouhé táhlé kopečky se projevují jako kolony kamionů, které mají s těžkými vozy problém dosáhnout rychlosti 30km/h. Jejich výfukové plyny dýcháme celé dny, tak občas zastavujeme na benzínce doplnit nádrž a vzduch do plic. Místní benzínky jsou často velmi rozdílné od těch našich, hlavně co se obsluhy týče. Jako hlavní je rozdíl, že musíte říct a většinou i zaplatit požadované množství paliva. Pokud tedy chcete plnou nádrž, musíte si umět dobře spočítat, kolik vám v ní chybí. Na druhou stranu jednou jsme trochu přestřelili a cenu za litr a půl paliva nám vrátili na kartu, kterou jsme předtím platili. Platba kartou je tady menší problém, než byl v Holandsku nebo třeba Japonsku. Benzínky jsou tu velmi časté, nestalo se nám zatím, že by byly dál než 50km. Kvalita je samozřejmě velmi rozdílná, od evropských Lukoil, po místní barely, které by se daly s těží nazvat benzínkou. Vesměs všude ale seženete Benzín 95, 92 a Diesel.
Den9
Zase cesta. Ano, je to vážně daleko, říkáme si čím dál častěji. Přitom jsme si na tento denní rytmus už hodně zvykli. Ráno vstaneme, dáme rychlou snídani a jedeme, dokud není vhodné místo na oběd. Dopoledne se snažíme ujet větší kus. Pak pořádná přestávka, zase jízda, zase přestávka  a parkujeme mezi 8 a 9 večer.  Bohužel časové posuny nám už sebraly 3 hodiny, a možná zítra ztratíme při jízdě další. Dnes nám to ale pěkně oživili tři kluci, kteří si nás stopli. Právě dokončili školu a tak cestují stopem po celém Rusku. Moc jsme si nepokeceli, protože neumí Anglicky, jako nikdo tady. Ve čtyřmístném autě nás ale jede pět plus jejich krosny, takže o zábavu je postaráno. O čem jsem už okrajově mluvila je provoz. Blížíme se k městu Omsk, a v této části Ruska jsme již čekali výrazně menší provoz. I osídlení je poměrně husté. Sibiř rozhodně opuštěná není. Samozřejmě se pohybujeme po hlavním tahu, mnohem více na sever jsou jen lesy a nic. Ale i tak, jsme čekali provoz jako na Ukrajině. Ta byla za Kyjeví opravdu opuštěná.Den10
Probouzíme se svěže vyspaní v pohoří Ural, kde jsme včera večer náhodou našli zatím nejlepší spaní. Většinu nocí trávíme na hlídaných parkovištích. Je to místní obdoba kempu, často jsou zde i takto označovány. Hlavní poznávací znak je velký nápis Kafe (v azbuce) na domě, ke kterému přiléhá větší parkoviště. Mohou zde stát kamiony i osobní auta. Platíte zvlášť za auto, je zde možnost si dát i sprchu a v Kafe i vychlazené pivo, kávu nebo něco málo k snědku. Auto stojí 100p, tu samou sumu dáte i za jednotlivce ve sprše. Noc nás takto vyjde na cca 120kč včetně horké sprchy. Kvalita se bohužel ale velmi liší. Naše včerejší noc byla více než prémiová. Parkoviště schované za zdí, sprchy a toalety krásně voňavé a čisté a hlídač i paní za kasou moc milí. To bohužel není vždy. Často se potkáváme s lidmi velmi otrávenými a čistota je opravdu špatná. Místní toalety jsou ve většině případů obdoba české kadibudky, jen bez možnosti sezení. Zápach je cítit několik metrů před ní a často jsme se neodvážili ani vstoupit. Dnešní večer trávíme na Dalším Kafe, ze kterého nám wifi sahá až do auta. Paráda!

2 komentáře:

  1. Super :) Můžu se zeptat, máte nějakou online práci ?

    OdpovědětSmazat
  2. Ne, momentálně žádnou práci nemáme. Tady je to s internetem hodně špatné, ani by to nešlo. Navíc se musíme každý den přesouvat, abychom tu nezmrzli.

    OdpovědětSmazat